Dekanın Mesajı

Değerli Öğrenciler,                                                                         turizmin başladığı yerdeyiz…

 

           Fakültemizin Turizm İşletmeciliği bölümü 2005 yılında Akdeniz Üniversitesi Alanya İşletme Fakültesi bünyesinde eğitim faaliyetlerine başlamıştır. 2015 yılında Akdeniz Üniversitesi’nden ayrılarak Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’ne bağlanmıştır. 2016 yılında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Turizm Fakültesi kurulmuştur. 2017 yılında İşletme Fakültesi’ne bağlı olan Turizm İşletmeciliği Bölümü Turizm Fakültesi’ne aktarılmıştır. Fakültemiz şu anda Turizm İşletmeciliği ve Gastronomi ve Mutfak Sanatları olmak üzere iki bölüm ve kayıtlı yaklaşık 1000 öğrencisiyle eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir.

            Alanya, 600’den fazla konaklama tesisi ve 180.000’in üzerindeki yatak kapasitesi ile her yıl milyonlarca ziyaretçi ağırlayan turizm faaliyetlerinin yoğun şekilde yürütüldüğü bir destinasyondur. Dolayısıyla önemli bir turizm merkezi olan Alanya’da eğitim almak öğrencilerimizin kendilerini geliştirmeleri ve iş imkanı bulmaları açısından bir ayrıcalık  oluşturacaktır. Bunun yanında fakültemizin uluslararası ve ulusal düzeyde turizm endüstrisinin çeşitli alanlarda faaliyetlerini sürdüren işletmelerle çeşitli iş birliği protokolleri bulunmaktadır. Ayrıca, öğrencilerimiz Erasmus, Mevlana, Farabi ve Orhun gibi öğrenci değişim programlarından faydalanarak yurt dışında eğitim alma ve staj yapma imkanlarına sahiptir.

          Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Turizm Fakültesi olarak öğrencilerimize hem yönetim becerilerini geliştirmeye yönelik pazarlama, muhasebe gibi teorik dersleri hem de turizm sektöründe kullanımı yaygın olan teknolojiye dayalı çeşitli otomasyon programlarını sertifikasyon sistemi ile öğrenme fırsatları sunmaktayız. Buna ek olarak, öğrencilerimize bir turizmci için oldukça önemli olan yabancı dil bilgisini geliştirmeye yönelik zorunlu İngilizce derslerinin yanında Rusça veya Almanca dil derslerinden birini de vermekteyiz. Fakültemiz bünyesinde mutfak dersleri için tasarlanan iki adet uygulama mutfağı da bulunmaktadır.

          Turizm eğitimi açısından oldukça önemli ayrıcalıklara sahip olan Alanya’da ve fakültemizde turizm alanında kariyer yapmak isteyen siz değerli gençleri görmekten mutluluk duyarız.

                                                                                               

Prof. Dr. Burçin Cevdet ÇETİNSÖZ

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi

                                                                                             Turizm Fakültesi Dekan V.